Modelism - RHC Forum: cum se scaleaza? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

cum se scaleaza?

#31 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 07 January 2007 - 12:14 AM

@Katana
Nu trisa! s-a zis fara Corel ... :D :)
0

#32 Useril este offline   Aztec 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-February 04

Postat 07 January 2007 - 12:33 AM

@Katana:

Si daca tot il inveti sa-l foloseasca, de ce nu-i spui ca poate printa direct fara ocol prin PDF? Ca pana la urma asta vrea omu' :)
Tell me and I forget it; show me and I remember; involve me and I understand.
0

#33 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 07 January 2007 - 12:42 AM

Multzam tuturor!
O sa incerc varianta lui Dragut. Si e corect, fara Corel, Autocad si alte minuni. Da, stiu, "se fac rost", dar asa mai bine rog pe altcineva sau le fac pe manual la copiator.

Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#34 Useril este offline   katana 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 28-December 06
  • Gender:Male
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 07 January 2007 - 12:58 AM

Ma scuzati !
N-a fost cu intentie. Probabil ca n-am fost suficient de atent sau probabil ca ati continuat discutia in timpul cat faceam eu pozele. :)
Acum ca le-am postat, poate le foloseste cineva care are Corelu. Sper sa nu fie o pierdere prea mare ...

Traitz'
0

#35 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 07 January 2007 - 01:10 AM

Uraaaaaaa, traiasca muraturaaaaa!!!

Intai si intai multumesc tuturor celor care s-au implicat, dar in special lui Dragut, a carui metoda a functionat impecabil. Vorba din poveste: "Acum nu pot sa-ti multumesc pentru binele care mi l-ai facut, dar ia un fir din blana mea si cand vei avea nevoie de mine sufla intr-ansul si voi veni cu ai mei cata frunza si iarba ca sa-ti sarim in ajutor."

Am o completare la metoda lui Dragut. Toate bune si frumoase la selectia din AcroReader, punerea in Paint, dar in loc sa fac scalarea prin tragere de colt, am facut asa: Am paste dimensiunea asa cum era din pdf, apoi in Paint am facut Image Stretch/Skew cu 300% si a redimensionat Paintul spatiul de lucru taman cat trebuie. Ca proba, au rezultat 9 pagini (adica 3 la patrat). Cand am redimensionat cu tras de colt, au iesit 15 pagini, deci pe undeva i-a scapat piciorul la al 12-lea porumbel.

Inca o data, multumiri tuturor,
Cirip

EDIT: Inca ceva. Acrobatul meu e nr. 7 si nu are select->tool... bla bla, nu mai stiu ce a zis Dragut, dar am folosit Snapshot Tool. Important e sa tragi o poza la ce vezi in clipboard mentinand scala (din Milano, cum zicea ipsihi :) )

Aceasta postare a fost editata de Cirip: 07 January 2007 - 01:16 AM

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#36 Useril este offline   Aztec 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-February 04

Postat 07 January 2007 - 01:37 AM

Din Reader poti copia pagina cu Snapshot Tool avand grija sa fie zoomul la 100% si atunci trebuie sa scalezi in Paint sau, sa faci zoom la scara dorita in Reader si apoi in Paint doar faci Paste si Print.
Avantajul daca faci zoom in Reader la scara dorita este ca liniile sunt mai clare in Paint...
Dragut mi-a luat-o inainte cu postul, la asta ma "chinuiam" si eu dar cautam o solutie pentru scalare, pentru ca mie nu prea imi ies cotele (compara si tu Cirip ce-ai obtinut cu ce ti-am trimis eu)! Ai zis 300% si asta incercam sa obtin! ;)

Bravo Dragut!
Tell me and I forget it; show me and I remember; involve me and I understand.
0

#37 Useril este offline   Cirip 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 732
  • Inregistrat: 07-January 05

Postat 07 January 2007 - 02:08 AM

Aztec, la 7 Jan 2007, 01:37, a spus:

Dragut mi-a luat-o inainte cu postul, la asta

Aztec,

Nu este nici o problema, nu e concurs. Sunt convins ca sunt multi carora o sa le foloseasca threadul asta.

Acuma am alta intrebare, domnilor. Cum se aproximeaza suprafata portanta echivalenta la biplane? Ca sa stiu cam la ce incarcare ajung dupa ce pun toate hangaralele pe barzoi. Ma indoiesc ca e suma suprafetelor aripilor...

Cirip
Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#38 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 07 January 2007 - 12:48 PM

Cirip, la 7 Jan 2007, 02:08, a spus:

...Acuma am alta intrebare, domnilor. Cum se aproximeaza suprafata portanta echivalenta la biplane? Ca sa stiu cam la ce incarcare ajung dupa ce pun toate hangaralele pe barzoi. Ma indoiesc ca e suma suprafetelor aripilor...

Cand am facut Micropitts-u', am pus si io aceeasi intrebare. Parerile au fost impartite:
1. se aduna suprafetele portante, s-atat !
2. se aduna suprafetele portante si se inmultesc cu un coeficient intre 0,7 si 0,85-0,9, daca bine am inteles io ... ;)
Tot atunci am intrebat daca si profundoru' ... se pune la socoteala ... Unii zic ca da, uni zic ca ... ba ! ;)
Teoretic, zic io, toate suprafetele portante ar trebui socotite ... Ca doar toate contribuie la ... plutirea pe aer. Da' cred ca teoreticienii si greii zborurilor pot da un sfat in acest sens. Il astept si io ... !

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#39 Useril este offline   Ela 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 31-August 08

Postat 31 August 2008 - 06:27 PM

Buna! asi vrea sa stiu si eu cum se vectorizeaza o imagine in Corel, pls!!
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro