Modelism - RHC Forum: COLTUL INCEPATORULUI - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

COLTUL INCEPATORULUI DACA ESTI INCEPATOR, CLICK AICI

#61 Useril este offline   ovideus 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 27-April 11

Postat 27 April 2011 - 10:38 AM

salutare tuturor. sunt si eu un incepator plin de entuziasm. m-am gandit sa ma apuc de modelism din pasiune si din placere. am gasit niste planuri pe net si mi s-a parut relativ usor sa reproduc nava, dar pe masura ce am inaintat in a ma informa am observat ca sunt ceva dificultati. in principal materialele nu prea se gasesc, sau daca se gasesc par destul de scumpe. ma rog asta e o chestie relativa si tine de posibilitatile fiecaruia. modelul gasit de mine este o nava torpiloare italieneasca MAS 562. pare ca are niste forme simple si usor de replicat. inca sper asta. prima problemea ar fi sa gasesc ceva pentru coca navei in partea din fata. unde as putea gasi niste baghete si cam ce grosime ar trebiu sa fie?
0

#62 Useril este offline   sticlaru 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 24-March 11
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:na vomodele,pescuit,arte plastice

Postat 29 April 2011 - 07:02 AM

in functie de scara de lucru coca navei o poti acoperi cu placaj [vevi laditele de fructe] iar prova o poti face din tei sau orice esenta de lemn moale ,mai multa atentie la fixarea arborilor port elice.daca esti din c-ta te ajut eu.
0

#63 Useril este offline   ovideus 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 27-April 11

Postat 03 May 2011 - 06:57 PM

Vezi postareasticlaru, la 29 April 2011 - 07:02 AM, a spus:

in functie de scara de lucru coca navei o poti acoperi cu placaj [vevi laditele de fructe] iar prova o poti face din tei sau orice esenta de lemn moale ,mai multa atentie la fixarea arborilor port elice.daca esti din c-ta te ajut eu.

mi-ar fi prins bine putin ajutor dar eu sunt din bucuresti. sper sa ma descurc cu autorul vostru totusi.
0

#64 Useril este offline   ovideus 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 27-April 11

Postat 08 May 2011 - 05:47 PM

oare lemnul de balsa ar fi bun pt coca navei? pare cam moale dar e usor de arcuit si poate se mai rigidizeaza cu chitul de finisaj? e o idee buna?
0

#65 Useril este offline   sticlaru 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 24-March 11
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:na vomodele,pescuit,arte plastice

Postat 09 May 2011 - 06:45 AM

modelul de nava pe care lai ales ,are coastele in 'V' ,fiind usor de inbracat cu placaj de 2-3 mm.se pot folosi si baghete .recpmand baghete din brad sau tei,poti incerca la orice magazin de specilitate sau la o tamplarie.pentru prova poti folosi lenm de balsa sau tei.
0

#66 Useril este offline   marian.dumitru74 

  • ENID
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3965
  • Inregistrat: 13-December 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC-ul

Postat 21 May 2011 - 03:41 PM

Salut , imi puteti spune daca se pricepe cineva la echilibratul unei elicii din metal pentru o barca , as prefera sa fie din bucuresti
Cu stima
0

#67 Useril este offline   cosanostra 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 15-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei

Postat 20 October 2011 - 06:06 PM

salut

sunt incepator si am nevoie de putin ajutor. am facut o barca de 1000x250x200 mm.
- va rog sa imi spuneti si mie ce elice sa folosesc cate pale ce marime?
- as dori sa ma ajutati cu o schema electrica pentru 2 motoare si 2 acumulatori?
- este mai buna o carma dubla(ca cea din imagine) sau una simpla?

astept raspunsul vostru

merci

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: hardware%20cat%201.jpg

0

#68 Useril este offline   Zue 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1495
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2011 - 07:46 PM

da mai multe detalii: cel fel de coca, ce fel de motorizare vrei (daca ai motoarele , tipul), ce viteza sa atinga. Nu se poate un raspuns exact doar cu dimensiunile, eventual atasaza o poza cu barca
tel.0745026562
0

#69 Useril este offline   cosanostra 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 15-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei

Postat 20 October 2011 - 07:56 PM

am o coca de admiral facuta de mine. ma gandeam sa folosesc ca si motoare 2 motoare de surubelnita cu acumulatori. referitor la vetiza nu stiu ce sa zic fiind prima ma gandeam ca nu va fi prea reusita si nu stiu la ce viteza sa ma astept(vreau sa fie cat mai rapida normal). accept orice sfaturi si critici.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_0814.JPG

0

#70 Useril este offline   Zue 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1495
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2011 - 08:13 PM

La catamaran de 1000mm iti trebuie o viteza minima ca sa se ridice de pe apa. Cel mai bine ai vorbii cu Oldman, el a mai facut cat-uri la astfel de dimensiuni si o setare minima el iti poate spune. Cert este ca cele doau motaore de surubelnita nu o sa-si faca treaba. Trebuie sa te asteptepti la un buget destul de mare si daca tot bagi atitia bani poate te gindesti la o coca de-a gata din fibra de sticla.
tel.0745026562
0

#71 Useril este offline   cosanostra 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 15-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei

Postat 23 October 2011 - 10:29 PM

o sa incerc nu am nimic de pierdut asa mai capat experienta. merci de sfat

Aceasta postare a fost editata de cosanostra: 23 October 2011 - 10:29 PM

0

#72 Useril este offline   cosanostra 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 15-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei

Postat 23 October 2011 - 11:07 PM

oricum proiectul o sa mearga inainte asa cum este. te rog sa imi zici cum pot folosi 2 ESC pe acelasi canal? si daca receptorul trebuie alimentat separat?
0

#73 Useril este offline   Zue 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1495
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2011 - 10:43 AM

iti trebuie un cablu Y , esc-urile trebuie sa fie identice, mare grija daca au BEC (la unul din esc-uri trebuie scos cablul de + sau cel din mijlocul mufei care merge pe RX )
tel.0745026562
0

#74 Useril este offline   cosanostra 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 15-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei

Postat 24 October 2011 - 05:00 PM

ma uia=tam acum pe diverse siteuri si am gasit ESC ce suporta 2 motoare din constructie. merita sa il cumpar?

Size: 45 x 31 x 20 mm
Weight: 88 g
Working voltage: 5 V to 17 V
Working current: 150 A max
Inainte/ stop/ inapoi
BEC: 5 V / 1 A
PWM: 3 KHz

Se poate folosi si pentru un singur motor

Conectarea motoarelor la regulator: un fir portocaliu si unul albastru se conecteaza la un motor si celelalte doua la celalalt motor
0

#75 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2345
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 24 October 2011 - 06:19 PM

zue nu ai cu cine tata :clapping:
0

#76 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 24 October 2011 - 07:55 PM

Vezi postareaiony, la 24 October 2011 - 06:19 PM, a spus:

zue nu ai cu cine tata :good:
...nu toti s-au nascut doctori in modelism ca tine mai iony, omu' incearca sa se apropie de sportul asta asa cum poate ceea ce este de apreciat ,aroganta gratuita nu-l ajuta prea mult!!!

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 24 October 2011 - 07:56 PM

...tabula crasa, mortua est!
0

#77 Useril este offline   cosanostra 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 15-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei

Postat 24 October 2011 - 08:21 PM

ipsihi sau zue va rog sa ma ajutati, am 2 motoare cu datele urmatoare:


Operating v: 6v - 14.4v
Nominal v: 12v
No Load RPM: 19300
No Load A: 1.2A
Stall Torque: 70.55 oz-in 498.2 mN-m
Stall Current: 85A
Kt: 0.83 oz-in/A 5.9 mN-m/A
Kv: 1608 rpm/V
Efficiency: 70%
RPM - Peak Eff: 17250
Current - Peak Eff: 10A

credeti ca ESC de mai sus este capabil sa mearga cu amandoua? imi cer scuze dar chiar nu am deloc ideea despre volti, amperi si altele am mai prins o idee citind prin forum dar pana nu intrebi pe cineva care stie nu poti fi sigur pe ce faci si nici nu arunci bani pe fereastra.

daca acest ESC nu este bun va rog sa imi recomandati 2 ESC cu care sa nu am probleme. merci

Aceasta postare a fost editata de cosanostra: 24 October 2011 - 08:25 PM

0

#78 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 24 October 2011 - 09:11 PM

...esc de care intrebi teoretic ar trebui sa duca cele 2 motoare de care dispui, practic insa se pare ca lucrurile nu stau chiar asa, personal as merge pe un esc mai fortos, sau chiar 2 separate, de pilda rockie 35, variante de motorizare sunt multe insa sfatul meu este sa finalizezi coca si abia apoi sa cauti componentele motoare, nu de alta dar de obicei socoteala de acasa rar se pupa cu aia din targ, dupa ce ai obiectul in fata si stii ce greutate/volum are ,te orientezi mai usor !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#79 Useril este offline   cosanostra 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 15-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Drumul Taberei

Postat 24 October 2011 - 11:52 PM

merci pentru sfaturi trebuiesc urmate.
0

#80 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2345
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 26 October 2011 - 08:44 AM

Vezi postareaipsihi, la 24 October 2011 - 07:55 PM, a spus:

...nu toti s-au nascut doctori in modelism ca tine mai iony, omu' incearca sa se apropie de sportul asta asa cum poate ceea ce este de apreciat ,aroganta gratuita nu-l ajuta prea mult!!!

mai ipsihi zue i-a dat un sfat omului si anume ca aceea barca respectiv catamaran nu o sa mearga cu acele 2 motoare de surubelnita si precum stii catamaranele au nevoie de o anumita viteza ca sa ridice pe apa sfat care a fost total ignorat de el "oricum proiectul o sa mearga inainte asa cum este" toti vrem la inceput sa facem o barcuta cu motorasele de la vreo masinuta sau surubelnita sau cine stie ce altceva dar nu mereu facem ce trebuie si daca cerem sfatul unora care au facut si ei la fel si s-au lovit de aceste aspecte si au cheltuit niste bani si au ars niste esc sau motoare ar trebui sa si tinem cont de ele nu ?
altfel de ce am mai cere sfaturi ?
toate astea fiind spuse inchei si ai doresc celui cu catamaranul sa reuseasca in ceea ce vrea sa faca dar totusi sa tina de parerile si sfaturile unor "doctori" cum spuneti dumneavoastra :lol:

Aceasta postare a fost editata de iony: 26 October 2011 - 08:46 AM

0

#81 Useril este offline   owydyu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 16-April 09
  • Location:Sibiu

Postat 16 March 2012 - 11:44 AM

Am construit si eu o barcută cu costuri o; la motorizare am folosit un motor asemănător legat la reciver cu ajutorul unor relee si așa a functionat anul trecut(mentionez ca barca inca nu e finalizată).Am considerat că pentru inceput să folosesc ce am la îndemăna și pe parcurs să îmbunatățesc sistemul,pe masură ce invăț căte ceva de la voi.Barcazul este un model asemanător cu al colegului cosanostra la dimensiunile de90-40cm
0

#82 Useril este offline   alexandru_2705 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 25-May 12

Postat 18 June 2012 - 08:27 AM

salut sper sa ma poata ajuta si pe mine cineva. tocmai am facut singur un model de catamaran ft frumos as putea spune si i-am facut modelul din polistiren acum am intampinat o mare problema orice aplic pe el il topeste asa ca trebuie sa ii aplic un strat protector inainte de finisare ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat ? atept un raspuns si imi cer scuze daca nu este topicul potrivit dar nu stiu unde sa apelez si la cine.
0

#83 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 18 June 2012 - 06:02 PM

Vezi postareaalexandru_2705, la 18 June 2012 - 08:27 AM, a spus:

salut sper sa ma poata ajuta si pe mine cineva. tocmai am facut singur un model de catamaran ft frumos as putea spune si i-am facut modelul din polistiren acum am intampinat o mare problema orice aplic pe el il topeste asa ca trebuie sa ii aplic un strat protector inainte de finisare ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat ? atept un raspuns si imi cer scuze daca nu este topicul potrivit dar nu stiu unde sa apelez si la cine.

Salutare si bun venit printre noi ,pentru a proteja polistirenul aplica pe el poliacetat de vinil sau in traducere directa aracet ,moment wood sau alte produse din aceiasi gama ,peste aracetul aplicat se poate pune fisii de hirtie de scris si dupa uscare se poate chitui si slefui.
Metoda aceasta am folosito pe vremuri cand materialele de modelism erau deficitare.Mult succes si te asteptam cu poze cu ce ai facut.
Toate cele bune si multa bafta.
0

#84 Useril este offline   McMyke 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 304
  • Inregistrat: 12-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Interests:Navomodelism

Postat 13 September 2012 - 12:32 PM

Salutare

Sunt incepator si ma aflu in faza de strangere a materialelor necesare pentru o barca. Am totusi o intrebare. Cum nu am reusit sa gasesc prin orasul de unde sunt (Bacau) lemn de tei cu grosimi mici sau placaj de tei, vreau sa intreb un cunoscator in ale Navomodelismului daca e bun lemnul de balsa pentru coca navelor, daca nu e "contraindicat" in contactul cu apa... Am gasit undeva pe net (si fac si livrari acasa) la preturi destul de bune si vreau sa stiu daca sa il iau sau nu.

Mersi,
0

#85 Useril este offline   Bismark 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 14-September 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti 4
  • Interests:Machete vii si moarte

Postat 17 September 2012 - 08:29 PM

Salutare, sunt semi incepator din bucuresti si as dori sa stiu daca placajul de fag de 4mm ( se gaseste in Hornbach)este bun pentru realizarea coastelor + chila unei salupe ( MISTRAL). Pentru invelis as aplica fasii taiate din furnir de 2-3mm. Daca are cineva planurile cu Mistral in varianta A4 as fii foarte recunoscator.

Este inregula daca tiparesc direct planurile ,asa insa nu stiu exact la ce dimensiune va iesi decat dupa printare.

Multam mult! :lol:
"Daca nu o sa gasesc drumul, o sa il construiesc"

Hannibal
0

#86 Useril este offline   D. Viorel 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 30-April 12

Postat 24 December 2012 - 11:31 AM

Vezi postareacosanostra, la 20 October 2011 - 07:56 PM, a spus:

am o coca de admiral facuta de mine. ma gandeam sa folosesc ca si motoare 2 motoare de surubelnita cu acumulatori. referitor la vetiza nu stiu ce sa zic fiind prima ma gandeam ca nu va fi prea reusita si nu stiu la ce viteza sa ma astept(vreau sa fie cat mai rapida normal). accept orice sfaturi si critici.


Are cineva si poate sa imi trimita si mie schita la coca din imagine sau ceva asemanator (catamaran)?
Adresa mea: djmaster_tgv pe yahoo com

Multumesc anticipat!
0

#87 Useril este offline   C&RDINODINOWOODFAN 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 30-September 12
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI 0730122447
  • Interests:Constructii de tot felul , Pescuit Sportiv ,Drift

Postat 16 October 2013 - 09:49 PM

Vezi postareaZue, la 24 October 2011 - 10:43 AM, a spus:

iti trebuie un cablu Y , esc-urile trebuie sa fie identice, mare grija daca au BEC (la unul din esc-uri trebuie scos cablul de + sau cel din mijlocul mufei care merge pe RX )

... daca intrebuinteaza cirme ii trebuie cablu Y , daca nu ii trebuie o statie care stie sa mix-seze canalele intrebuintate , siiii , ii mai trebuie doua motoare care sa aiba turatii identice in ambele sensuri , de regula motoarele brushless , al caros sens il scimbi permutind firele intre ele .
@cosanostra , pentru inceput poti folosi un singur motor , cu doua cirme eventual , astfel mai reduci si din buget si nici nu ai multa bataie de cap
Spor!
0

#88 Useril este offline   Twinsen 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 23-February 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2014 - 10:50 AM

Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi in ceea ce priveste ungerea axului flexibil la o barca ?
Ce ar trebui sa folosesc pentru uns ? exista o tehnica anume ?

P.S. Pot folosi vasilina normala ?
RC 1.8mtr Monsoon Sailboat
0

#89 Useril este offline   Andrix_y 

  • Presedinte ARA
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 09-October 07
  • Gender:Male

Postat 21 December 2016 - 08:12 PM

Buna Tuturor,

Unde as pute gasi kit de construit barcute pentru copii (pana in 10 ani) ? Ma intereseaza ca kitul sa fie din lemn de brad cu balsa.

Multumesc.
Babos Andras Sandor

Președinte al Asociației Române de Aeromodelism
info@aeromodelism.ro
andras.babos@aeromodelism.ro
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro