Modelism - RHC Forum: COLTUL INCEPATORULUI - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

COLTUL INCEPATORULUI DACA ESTI INCEPATOR, CLICK AICI

#31 Useril este offline   Robert72 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 04 January 2009 - 12:16 AM

salutare sutn din timisoara deci as vrea sa stiu de unde se pot lua placaje pt traforaj si lemn de furnir pt invelisul barcii? si poate cel mai important..... unde ii vreun lac sau ceva in apropiere ? pe bega ii chiar aiurea parerea mea ... ii vreun magazin deunde se pot lua motoare si elici de navo ? i iasa ceva in timisoara si nu stiu eu va rog sami spuneti <_< raman dator
0

#32 Useril este offline   jeli 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 26-March 08
  • Gender:Male

Postat 04 January 2009 - 01:52 AM

salut robert.placaj eu am cumparat din magazinele care comercializeaza produse din lemn(scari de zugravit,usi de intrare,rame de geam,etc).o cola de 2metrii pe 1 metru m-a costat 40 roni.placajul este tei de 4 mm grosime.din toata coala asta am aruncat cam 10% din deoarece in interior era goal.dar in rest este ok.furnir poti gasi daca scrii cuvintul "furnir"pe cel mai cunoscut motor de cautare si vei gasi multe firme care comercializeaza asa ceva.nu cunosc preturile la furnir,dar din cunostintele mele este cam 10 euroi metrul patrat.
nu ii spune unui om ca este idiot,pt ca va face tot posibilul sa iti dovedeasca ca ai avut dreptate.
0

#33 Useril este offline   paul12 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 12-January 09

Postat 12 January 2009 - 02:10 PM

poate cineva sa ma ajute cu un plan pt o nava? sunt incepator multumesc. epaulcorneliu@yahoo.com
0

#34 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 12 January 2009 - 05:17 PM

Specifica ce fel de nava .
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#35 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2009 - 08:49 PM

Vezi postareamanolo, la Jan 12 2009, 05:17 PM, a spus:

Specifica ce fel de nava .


cosmica
0

#36 Useril este offline   rba 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 720
  • Inregistrat: 04-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 14 January 2009 - 06:21 PM

Asta ar fi mai usoara si poti modifica suprastructura.
Poze Micsorate Atasate
Imagine Atasata
Imagine Atasata

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg

0

#37 Useril este offline   rba 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 720
  • Inregistrat: 04-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 14 January 2009 - 06:22 PM

http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?act=...st&id=39811
0

#38 Useril este offline   Emil_D 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 18-March 09

Postat 19 March 2009 - 06:42 PM

Salutare tuturor!Sunt un incepator si as dori sa invat sa construiesc si eu modele de nave (ambarcatiuni).Lucrez in domeniul naval si stiu sa umblu cu planuri si toate cele.As vrea sa aflu urmatoarele lucruri:ce edeziv sau lipici trebuie sa folosesc la imbinari si prin alte parti,daca sunt diferite acestea,ce materiale se folosesc la constructia unei nave ,in functie de ce vrei sa faci cu ea,de exemplu daca vreau sa o fac functionala si so o testez pe apa ce materiale trebuie sa folosesc .chestii din acestea.va rog daca ma puteti ajuta cu niste informatii sa ma contactati la adresa de e-mail dimofte_emilian@yahoo.com.Si care pot sa imi trimita si mie planuri de constructie de nave mai moderne.nu prea agreez navele de epoca.Va multumesc
0

#39 Useril este offline   Ralex 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 222
  • Inregistrat: 31-March 08

Postat 21 March 2009 - 12:37 AM

salut emilian. bun venit! am sa iti spun si eu ce s-ar putea sa iti spuna si cei 'batrani' de pe acest forum : sapa si vei afla tot ceea ce ai nevoie. si asa este. cel putin la mine. de cate ori am vrut sa deschid un topic , de fiecare data gaseam raspunsul la intrebare. intotdeauna gaseam cate ceva si am ajuns sa imi si notez pe o agenda unele configuratii de motor+elice+acumulatori, materiale, dimensiuni, despre centru de greutate, cat despre planuri , mi-am scos la imprimanta (si bine am facut ca s-a busit hdd), si acum le studiez si imi fac un plan de constructie pentru fiecare, materiale, dimensiuni optime, culori, eventuale probleme... dupa care trec la executia lor. (cu idei de pe acest forum)

acum la intrebarile puse de tine: lipici poti folosi tot ceea ce este resistent la apa. in general din BALSA se fac aceste barcute, dar se poate folosi si un plastic pe numele sau ABS, si una si alta se gasesc la botosani. in principiu dupa ce se termina constructia navomodelului de aplica niscaiva fibra de sticla, tot de la bt, dupa care se trece la partea hard si soft, iar de aici incepe aventura. cea mai buna treaba e sa iei acest forum si sa il citesti cat poti de mult. o sa fii uimit de cate lucruri afli, si la cate intrebari o sa gasesti raspuns. iti urez multa bafta si toate cele bune
0

#40 Useril este offline   Emil_D 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 18-March 09

Postat 21 March 2009 - 06:15 PM

Salut as dori si eu cateva planuri dar sa fie detaliate sau niste adrese de net unde as putea gasi.Am mai cautat eu pe net dar nu sunt detaliate sau complete.Care poate sa ma ajute sa ma contacteze pe la adresa de e-mail dimofte_emilian@yahoo.com sau pe mess id :emy_23_gl
Va multumesc.
0

#41 Useril este offline   rba 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 720
  • Inregistrat: 04-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 21 March 2009 - 10:09 PM

http://www.rhc.ro/fo...showtopic=10761 poti cauta aici
0

#42 Useril este offline   cristi995 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 30-December 08
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 19 June 2009 - 12:17 PM

salut .puteti sa ma ajutati cu planul remorcherului Sanson

multumesc

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: sanson.jpg

0

#43 Useril este offline   Dark_elf 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 19-February 09
  • Gender:Male
  • Location:Giurgiu
  • Interests:Aeromodelism, tattoo, electronica,

Postat 24 June 2009 - 10:32 AM

Uitati aici cateva planuri pentru diferite tipuri de nave sper sa foloseasca cuiva
http://www.john-tom....hip/RCship.html
If u have doubts, use C4!!!
0

#44 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 24 June 2009 - 10:38 AM

...poti alege un alt plan de aici:http://www.mo-na-ko.net/index_old.htm, dai un clik pe "Lode"

Aceasta postare a fost editata de ipsihi: 24 June 2009 - 10:40 AM

...tabula crasa, mortua est!
0

#45 Useril este offline   MrJapan 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 29-June 09

  Postat 30 June 2009 - 08:41 AM

Hy guys,

Sunt nou nout aici pe la voi, dar in ultimul timp am devenit din ce in ce mai atras de navomodele de epoca, corabii mari si frumoase cu 3 sau mai multe catarge dar si de alte "barcute" mici si interesante (machete statice)
Ieri am stat vreo 8 ore sa caut pe internet diverse informatii despre acest domeniu, tipuri de machete, kituri de plastic si lemn, etc, scule, etc.
Trebuie sa recunosc ca kiturile de plastic nu m-au atras pana acum (in copilarie am facut vreo 20-30 de machete de avioane si vehicule militare), dar trebuie sa recunosc ca si acestea daca au velatura frumoasa si pictata asa cum trebuie au toate sansele sa arate minunat. Daca m-ati putea indruma catre un astfel de model, care sa merite investitia anuntati-ma.
Dar trebuie sa va marturisesc ca ceea ce m-a atras cel mai mult sunt acele minunate modele de lemn.
Credeti ca ar fi mai bine totusi sa incep cu un model de plastic? Daca da indrumati-ma si spre ceva modele care se gasesc la noi sau pot fi cumparate online de prin europa.
Revin; Cele de lemn ma atrag, dar aici e alta poveste kit sau built from scratch. Am inteles ca kiturile cu adevarat frumoase sunt si scumpe; si am vazut si eu ceva preturi pe ici pe colo. As vrea si aici sa incep cu un kit care sa vina complet la inceput cu vopsele si alte scule cred, pt a nu ma avanta sa cumpar tot felul de scule de la inceput si sa constat ca de fapt nu asa imi place sa lucrez sau ca nu le voi folosi inca.
Acum vine si subiectul ultim: Built from scratch models. Deosebite si sincer as vrea sa fac si eu asta. V-am spus ca am cautat si eu pe net si pe forumul aici de fata, planuri de toate felurile. Intrebarea mea este : unde o sa gasesc toate maruntisurile (butoaie, scripeti, etc) daca o sa fac o astfel de nava? O sa trebuiasca sa le contruiesc eu singur, sau pot fi cumparate la scala la care e si modelul de pe vreun site de specialitate? Unde gasesc toate celelalte materiale? Iar dca le cumpar pe toate ies la pret mult mi bine decat daca as fi cumparat un kit ?

Trebuie sa ma ajutati cu aceste informatii, pentru a ma putea decide in ce directie s-o apuc si cu ce bani.

Oricum pentru inceput, daca e vorba de lemn, vreau sa fac ceva cu 1-2 catarge max si nu foarte incarcat.
Va salut

Aceasta postare a fost editata de MrJapan: 30 June 2009 - 08:42 AM

0

#46 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2009 - 12:47 PM

Salut si bine ai venit. Daca vrei sa faci corabia de la 0, apoi faci tu si butoaiele tunurile, etc. La magazin (ti-am raspuns la intrebarea de pe p.m. tot pe p. m.) mai gasesti cate ceva dar nu cine stie ce si nu la orice scara. Kiturile lui Billing Boats ce se gasesc la magazinul din nordul tarii, la Machete statice (sunt si navigante printre ele), au tot ce trebuie in cutie, din punct de vedere a materialelor, dar mai putin a vopselelor. Studiaza cu atentie cele 4 categorii (de la incepatori pana la experti) si daca-ti place ceva si iti convine si pretul, cauta modelul respectiv pe google international ca sa gasesti pe cineva care l-a facut si care descrie confectionarea. E destul de simplu azi cu Google asta.


0

#47 Useril este offline   MrJapan 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 29-June 09

Postat 30 June 2009 - 03:20 PM

Vezi postareanavigator, la Jun 30 2009, 01:47 PM, a spus:

Salut si bine ai venit. Daca vrei sa faci corabia de la 0, apoi faci tu si butoaiele tunurile, etc. La magazin (ti-am raspuns la intrebarea de pe p.m. tot pe p. m.) mai gasesti cate ceva dar nu cine stie ce si nu la orice scara. Kiturile lui Billing Boats ce se gasesc la magazinul din nordul tarii, la Machete statice (sunt si navigante printre ele), au tot ce trebuie in cutie, din punct de vedere a materialelor, dar mai putin a vopselelor. Studiaza cu atentie cele 4 categorii (de la incepatori pana la experti) si daca-ti place ceva si iti convine si pretul, cauta modelul respectiv pe google international ca sa gasesti pe cineva care l-a facut si care descrie confectionarea. E destul de simplu azi cu Google asta.



Ti-am urmat sfatul si cred ca "Dana" de la Billing Boats e "suficient" pentru prima macheta. Ceea ce urmeaza acum este sa iau si vopsele si pensule si scule.
In ceea ce priveste vopseaua, cei de la site-ul respectiv nu vand si vopsele de la aceeasi firma ca macheta. Asadar am o problema cu doua culori: Clear Poly si Mahogany Stain. De asemenea trebuie sa ma ajutati sa aleg un adeziv ca sunt 1000 si nu stiu exact de care imi trebuie transparent sau netransparent, pe baza de nu stiu ce, etc. Si bineinteles sculele care imi trebuie. Am vazut eu o lista destul de cuprinzatoare mai sus undeva , dar as vrea sa stiu doar cele necesare acestei machete.


Thanks
0

#48 Useril este offline   booghy28 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 31-October 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:pescuitul,<br />modelismul,<br />si un pic colectionar.

Postat 25 November 2009 - 02:04 PM

salutare
un pic de ajutor si pentru mine
am si eu un plan pt o nava de epoca , dar jumatate este la scara de 1:1, iar restul la scara de 1:65, cum modific sa la fac la scara de 1:1, cu ce program?
va multumesc
0

#49 Useril este offline   booghy28 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 31-October 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:pescuitul,<br />modelismul,<br />si un pic colectionar.

Postat 25 November 2009 - 02:05 PM

Vezi postareabooghy28, la Nov 25 2009, 02:04 PM, a spus:

salutare
un pic de ajutor si pentru mine
am si eu un plan pt o nava de epoca , dar jumatate este la scara de 1:1, iar restul la scara de 1:65, cum modific sa la fac la scara de 1:1, cu ce program?
va multumesc


mentionez ca nava este NINA
0

#50 Useril este offline   soso_ph 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 10-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 14 April 2010 - 06:41 PM

Nu stiu de ce nu pot descarca unele fisiere, desi sunt logat. Ma interesa un plan pt o barca de nadit din balsa.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: poza.JPG

Aceasta postare a fost editata de soso_ph: 14 April 2010 - 06:42 PM

0

#51 Useril este offline   nuclearul-vio 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 07 May 2010 - 10:53 AM

Salut

Oare a mai incercat cineva sa si faca ax transmisie de la motor la elice flexibil home made ?? Sigur ca da .
Voiam sa stiu daca a incercat cineva cu miezul acela flexibil de la cablul de km de la dacie sau orice alta masina .
Pare bun si ma gandeam ca as putea sa l utilizez . La un capat are o parte metalica solida forma de patrat ..acolo merge rotunjit sau filet ma rog , in partea unde il tai cum as putea sa fac ??? Oare se desira firele din el ??
Sau ce altceva as putea folosi flexibil ??

Stima
0

#52 Useril este offline   iony 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2345
  • Inregistrat: 06-April 07

Postat 07 May 2010 - 12:52 PM

nu merge cu ax de kilometraj am incercat eu si nu merge si am incerat cu un cat mic de 50cm si o elice de 30 si s-a destramat sau se strange
in concluzie nu merge
mai asteapta un pic si o sa aduca la mag de la galati ( catalin )
ax flexibil de la H&M
0

#53 Useril este offline   nuclearul-vio 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 07-March 09
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 08 May 2010 - 08:34 AM

Multumesc de info

Am bricolat ceva fix deocamdata sa vedem daca merge . rulmenti de clopot auto la capete , teava de aerconditionat de cupru bercuita 10mm la interior si ax de la brico de M4 . Am facut niste probe si cam vibreaza ....mai incerc ceva imbunatatiri .( cred ca din cauza ca la capete am lasat mai lung ) Probabil la capetele axului trebuie sa ma cuplez cat mai aproape de rulmenti , iar motorul e seria 450 deci destul de slab dar merge.

Stima
0

#54 Useril este offline   radua 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 11-April 10
  • Gender:Male
  • Location:tulcea

Postat 08 May 2010 - 09:57 AM

este magazin la galati specializat pe modelism???
daca da vreau si eu adresa
0

#55 Useril este offline   calinutzu1 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 01-September 10

Postat 02 September 2010 - 01:54 PM

Salutare ALL.

Am si eu nevoie de sfaturi in ceeace priveste constructia de navomodele ( ma intereseaza navomodele machete ). Daca poate cineva sa imi trimita ceva site-uri pe unde as gasi modele ( mai vechi: corabii, crucisatoare, fregate, etc ) as fi recunoscator. Eventual si ceva doumentatie despre machete.

Mentionez ca am exp 0 in domeniu, dar as vrea sa incerc.

Merci apriori.
0

#56 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 02 September 2010 - 02:39 PM

Vezi postareacalinutzu1, la Sep 2 2010, 02:54 PM, a spus:

Salutare ALL.

Am si eu nevoie de sfaturi in ceeace priveste constructia de navomodele ( ma intereseaza navomodele machete ). Daca poate cineva sa imi trimita ceva site-uri pe unde as gasi modele ( mai vechi: corabii, crucisatoare, fregate, etc ) as fi recunoscator. Eventual si ceva doumentatie despre machete.

Mentionez ca am exp 0 in domeniu, dar as vrea sa incerc.

Merci apriori.
Ti-am trimis un PM, asa ca ...... poti sa ma contactezi.
Imagine postata
......si poate totusi
0

#57 Useril este offline   calinutzu1 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 01-September 10

Postat 03 September 2010 - 11:55 AM

Mai exista cineva cu aceeasi pasiune ( mai avansat ) prin Pitesti sau imprejurimi?
0

#58 Useril este offline   nicval 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 27-September 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Incepator navomodelism

Postat 27 September 2010 - 11:51 AM

Bun gasit!Sunt si eu incepator si as vrea mai intai sa stabilesc contacte cu alti membrii.Nu prea ma descurc cu modul de postare al mesajelor pe forum.

Bun gasit!Sunt si eu incepator si as vrea mai intai sa stabilesc contacte cu alti membrii.Nu prea ma descurc cu modul de postare al mesajelor pe forum.
0

#59 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 27 September 2010 - 07:09 PM

Vezi postareanicval, la Sep 27 2010, 12:51 PM, a spus:

Bun gasit!Sunt si eu incepator si as vrea mai intai sa stabilesc contacte cu alti membrii.Nu prea ma descurc cu modul de postare al mesajelor pe forum.

Bun gasit!Sunt si eu incepator si as vrea mai intai sa stabilesc contacte cu alti membrii.Nu prea ma descurc cu modul de postare al mesajelor pe forum.


Salutare si bine ai venit. Incearca tavi_2031 ID de mess.
Imagine postata
......si poate totusi
0

#60 Useril este offline   The Trucker 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 24-March 11

Postat 25 March 2011 - 02:24 PM

Salut baieti, sunt Dani, am 20 de ani sunt Brailean insa majoritatea timpului il petrec in Constanta. Sunt student la UMC, daca sunt si pasionati de prin constanta as fi recunoscator cu sfaturi gen: De unde pot achizitional placaj, traforaj, si un biax.... Am facut rost de planuri pentru nava mistral, iar la finalizarea ei as dori sa incerc ceva de talie mai mare...si mai nou. Insa intai sa imi procur scule si placaj... Atentzie_magar_in_viteza_danutz@yahoo.com Pot fi gasit la acest id de yahoo messenger si poate intru si eu in clubul vostru in timp. o sa revin cu poze si pareri cand incep demararea proiectului
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro