Modelism - RHC Forum: Statie de lipit - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Statie de lipit

#11 Useril este offline   degetzica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 17-February 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, sector 3

Postat 13 December 2005 - 01:37 PM

Trebuie sa-mi iau un pistol nou de lipit. Cel vechi este din acela romanesc, cu ansa prinsa la varf, cu piulite.
La astea noi vad ca arata altfel ansa, e o chestie plata si face corp comun cu "barele" ce ies din pistol.
La ala vechi trebuie sa ai stoc de carcase ( sunt din ebonita ) sau umbli cu el scotchuit, astea noi cum rezista la temperatura ? Plasticul ala mi se pare cam pirpiriu. Ansa este mai buna, rezista ma bine, e acoperita cu ceva ? Se dizolva la fel de repede ? Avantaje ?
Sau iau tot din cel model vechi ?
Ala Bala Portocala ...
0

#12 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9328
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 13 December 2005 - 02:24 PM

Stiu ca este o chestiune de gusturi....dar eu as lua un letcon. Ori unul termostatat ori doua ieftine de puteri diferite.....parerea mea.
0

#13 Useril este offline   degetzica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 17-February 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, sector 3

Postat 13 December 2005 - 02:36 PM

Da, asa e. Am si un letcon mic, d-ala simplu. Dar, cand ai masa plina de toate cele sau cand te grabesti, parca e mai bun un pistol. Plus ca, la letcon, risti sa-l lasi "aprins" pe masa, cu orele. Fiecare cu avantajele sale.

Aceasta postare a fost editata de degetzica: 13 December 2005 - 02:44 PM

Ala Bala Portocala ...
0

#14 Useril este offline   cristipa 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 23-November 05

Postat 20 December 2005 - 04:48 PM

ca surubar si hobiist ce sunt recomand statia de lipit cu temperatura reglabila din toate punctele de vedere, daca nu esti maestru in ale lipitului poti consuma mai multa energie electrica cu pistolul.

poti intradevar sa si strici piese foarte sensibile cu pistolul, dar si cu letconul si cu mana, daca atingi o piesa sensibila si esti incarcat electrostatic.

Recomand doua marci dintre mai multe folosite: Weller (Cooper Tools), Ersa.
succes!
0

#15 Useril este offline   Malko 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 24-October 05

Postat 12 January 2006 - 09:10 AM

Am un pistol de lipit model vechi. Ebonita. Sunt la a 4-a carcasa... Prima a stat mai bine de 8 ani infasurata cu scoci ca metoda antifragmentare... :)
La a doua carcasa, la o zi dupa inloduire, a cazut pe jos si am ajuns de unde am plecat. Acum, a treia carcasa, inlocuit cablul de alimentare, LED mare in loc de becul de control, preventiv sta numai pe podea!
Am avut si unul din acelea noi, din plastic, cu ansa verticala. Nemultumire totala! Insuficienta puterea!

Secundar: Un letcon de 40W/220V, ceva nemtesc nici prea prea, nici foarte foarte. Varf subtire.
Un letcon chinezesc, 35W/12V, bun pentru portabil, auto sau chestii mai delicate. Greu de folosit pentru ca manerul se incinge de abia poti sa il tii!!! Sunt in cautarea unei solutii de izolare termica a manerului...

WISH LIST: Statie de lipit combo (letcon si suflanta aer cald) chinezeasca, aproximativ 3,5 - 4 mil lei vechi. Utila la SMD. Reglaje de temperatura si debit aer, diferite capete la letcon si suflanta. Un amic are de vreo doi ani si merge super OK!

Referitor la temperatura de lipire a integratelor, aceasta este data in foaia de catalog a fiecarui circuit (chiar si la discrete). recomand o cautare scurta pe net, in general in format: numecomponenta .pdf

Nu stiu exact care sunt cerintele unui "modelist", eu ma ocup(am) intensiv de surubareala si "lipireala"...

Adrian
0

#16 Useril este offline   degetzica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 17-February 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, sector 3

Postat 13 January 2006 - 11:24 AM

Malko, la 12 Jan 2006, 09:10, a spus:

Am avut si unul din acelea noi, din plastic, cu ansa verticala. Nemultumire totala! Insuficienta puterea!
Da, cam asta ma interesa. Dar cu ansa cum este ? Se dizolva la fel de repede ? Parca este acoperita cu ceva, in genul varfurilor de la statii de lipit.

Citeaza

Sunt in cautarea unei solutii de izolare termica a manerului...
Incearca cu un manson de lemn.

Aceasta postare a fost editata de degetzica: 13 January 2006 - 11:28 AM

Ala Bala Portocala ...
0

#17 Useril este offline   cristipa 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 23-November 05

Postat 13 January 2006 - 01:44 PM

pahguletz, la 15 Mar 2005, 11:49, a spus:

ceva detalii si despre un letcon cu gaz? pt outdoor evident...
cei de la Drapper Tools aveau o trusa frumoasa si buna, dar nu stiu pe la ce bani...
am gasit un turcism pe la 1.5 mil, dar nu puteam regla temperatura :)

du-te la www.conrad.de, au si ce nu-ti poti imagina! Pt lipit, sudat samd.
succes!
0

#18 Useril este offline   cristipa 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 23-November 05

Postat 13 January 2006 - 01:57 PM

degetzica, la 13 Jan 2006, 11:24, a spus:

Malko, la 12 Jan 2006, 09:10, a spus:

Am avut si unul din acelea noi, din plastic, cu ansa verticala. Nemultumire totala! Insuficienta puterea!
Da, cam asta ma interesa. Dar cu ansa cum este ? Se dizolva la fel de repede ? Parca este acoperita cu ceva, in genul varfurilor de la statii de lipit.

Citeaza

Sunt in cautarea unei solutii de izolare termica a manerului...
Incearca cu un manson de lemn.

:) doua cuvinte:

EBONITA
succes!
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro